Fundacja Zaczyn – Stanowisko w sprawie prostestu 10/06/12

STANOWISKO W SPRAWIE PROTESTU 10 CZERWCA W POZNANIU – CHLEBA ZAMIAST IGRZYSK

Być może nie da się dziś oceniać sławy, która spłynie na Poznań dzięki rozegraniu się tu kilku meczy w piłkę kopaną.

Być może (z pewnością!) europejskie media doniosą europejskim potęgom o istnienie kraju takiego jak Polska, gdzie średnia płaca jest 4 razy niższa niż w całej Unii Europejskiej. I takiego miasta jak Poznań, w którym oddział policyjnej prewencji asystuje w eksmisji schorowanej obywatelki miasta na wózku. Wszystko to jest na youtube.com.

Być może zobaczywszy Wielki Stadion, ufundowany na cięciach w sektorach opieki, edukacji (na kobietach!), mistrzostwa Europy (mężczyzn) w piłkę kopaną sprawią, że inni (mężczyźni), w wielkich korporacjach polubią miasto i jego mieszkańców (mężczyzn?). Być może przyjmując Nasz Wielki Dar Stadion podarują nam na krótko fabrykę i wybudują nam kolejny stadion.

Być może, zobaczywszy w jaki sposób włodarze miasta prowadzą politykę w dziedzinie mieszkań socjalnych, która sprowadza się do wybudowania kontenerów (niedopuszczonych przez stosowne służby do zamieszkania), być może stwierdzając krótkowzroczność, jeśli nie ślepotę władzy równocześnie dojdą do wniosku, że to łatwi zawodnicy jeśli chodzi o manipulację. Informacje te sprzedawano przecież w kioskach, mówiło się o tym na placach handlowych, a pamięć jest trwała.

Kto zarobi na Euro? My? Wszyscy? Z pewnością!

Zyskamy bezcenne doświadczenie uczestnictwa w absurdalnym tańcu z bramkami. Oczaruje nas powalający drybling elit miast, zmiecie atak państwa, zabąbelkują bąbelki piwa. Ugoszczą nas wszystkich prewencja i polityka wszystkich partii władzy. Ich karne i prawe dłonie dzierżą już falliczne pały sprawiedliwych: białe dla zmobilizowanych, czarne dla miejskiej piechoty. Za to i za wszystko inne nie zapłaci za nas Mastercard, ale my.

Hasło na dziś:
Transparentne – w Polsce? tylko tarcze policji z pleksi.

* * *

Być może jednak Poznań zostanie ozłocony, problemy jego mieszkańców rozwiązane, a na wszystkich nas skapnie złoty deszcz bogaczy. Pomyślmy przez chwilę pozytywnie: Grobelny kanonizowany, Litar uznany za kibica numer jeden Naszej Reprezentacji. Oj nie! Nie lekceważmy potęgi futbolu – w przypadku zwycięstwa Polskiej reprezentacji w mistrzostwach mężczyzn w piłkę kopaną Sens Świata zmieni się diametralnie. Tylko poprzedniego zdania nie kryła warstwa gorzkiej ironii (ale kibicujemy Wam, chłopaki, dacie radę, a jak co – nic się nie stało, Polacy…).

* * *

10 czerwca chcemy spotkać się manifestując przeciwko absurdalnym inwestycjom i absurdalnym brakom inwestycji w mieście i państwie. Pójdziemy na mecze piłki amatorskiej, być może same i sami trochę pokopiemy. Wraz z komitetem „Chleba zamiast igrzysk” będziemy uczestniczyli w akcjach mających obnażyć iluzoryczną jedność fundowaną przez polityków, kapitał i media.

Fundacja ZACZYN


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s