Apel do lokatorów

10. 06 – środowiska lokatorskie solidarnie przejdą ulicami Poznania!

Lokatorzy i działacze lokatorscy!

Ogólnopolska, obywatelska demonstracja pod hasłem „Chleba Zamiast Igrzysk” nie może się odbyć bez Waszego udziału! Przy okazji EURO 2012 zwróćmy uwagę na kilka faktów.

Organizacja EURO 2012 w Polsce miała przyczynić się do rozwoju polskich miast. Władze utrzymywały, iż w związku z turniejem nastąpi rozwój drobnej przedsiębiorczości, infrastruktury, turystyki i sportu jak również wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Dobrodziejstwa

płynące z organizacji mistrzostw porównywano do tych wynikających z realizacji powojennego Planu Marshalla. Taki medialny przekaz był potrzebny, żeby stworzyć społeczne poparcie dla „igrzysk” i ukryć ich rzeczywiste koszty.

Dzisiaj wiemy, że to mieszkańcy miast zapłacą za igrzyska. Miasta, które inwestowały w turniej stanęły, bowiem na skraju bankructwa. Zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Najwięcej kosztował Stadion Narodowy w Warszawie. Jeśli przełożyć całkowity koszt jego budowy na liczbę miejsc siedzących, to okaże się, że wybudowanie jednego krzesełka stadionowego kosztowało równowartość dwupokojowego mieszkania! Za sumę wydaną na poznański stadion, czyli 750 mln złotych, można by w ciągu następnych 10 lat opłacać ponad 6 tys. miejsc w żłobkach publicznych.

Przygotowanie Euro wiąże się z nadzwyczajnymi wydatkami, które nie zostaną zrekompensowane przez zagranicznych turystów ani inwestorów. Ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Łódzkiego obliczyli, że dzięki organizacji mistrzostw całkowity, skumulowany przyrost PKB do roku 2020 może wynieść 27,9 mld zł. To jedynie 1/3 kosztów całości imprezy – co z pozostałymi kilkudziesięcioma miliardami?

Nadchodzący kryzys społeczny nie wynika jedynie z wydatków związanych z Euro. Jego przyczyną jest antyspołeczna polityka, prowadzona od początku transformacji ustrojowej. Niemniej organizacja nadchodzących mistrzostw w dobitny sposób ujawnia hipokryzję władzy i priorytety, którymi się kieruje.

Tylko solidarną walką jesteśmy w stanie pokazać, że nie godzimy się na ponoszenie kosztów EURO przez nas samych! Domagamy się możliwości zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych poprzez dostęp do godnego mieszkania, bezpłatnej edukacji, godnej pracy i płacy!

10 czerwca w Poznaniu wyjdziemy na ulice miasta solidarnie z pracownikami i pracownicami szkół, żłobków, przedszkoli, komunikacji, także z protestującymi rodzicami i opiekunkami. By wspólnie wyrazić głos sprzeciwu wobec przenoszenia kosztów kryzysu na nas jako mieszkańców.

Tylko wtedy staniemy się słyszalni i widzialni dla elit politycznych, którym sponsorujemy igrzyska.

Nasze miasta to nie firmy!

Nie godzimy się na ciągłe podwyżki czynszów, „nowy standard” mieszkań socjalnych w kontenerowych gettach, na brak dostępu do edukacji, na niski stan infrastruktury przy równoczesnych wydatkach na EURO. Jako mieszkańcy mamy inne priorytety!

Czas by nasze protesty stały się słyszalne. Razem stanowimy siłę! 10 czerwca może stać się początkiem ruchu społecznego, który pomoże nam zmienić antyspołeczną politykę zarządzania miastami i wziąć ją w swoje ręce.

To my jesteśmy robotnikami, inżynierami, projektantami mieszkań i budynków użyteczności publicznej. To my jesteśmy pracownicami żłobków i przedszkoli, nauczycielami w szkołach. To my organizujemy w naszych miastach kulturę, sport i rozrywkę. To my sprzątamy, naprawiamy i utrzymujemy. My więc wiemy: co i jak działa. I także my wiemy, jak mogłoby działać lepiej!

Dołączcie do nas! Zapraszamy do włączenia się do przygotowań i udziału w demonstracji, na

stronę internetową http://www.10czerwca.eu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s