Nie będziemy mieszkać na stadionie! Wrocław

4 maja puchar EURO 2012 przyjechał do Wrocławia i, podobnie jak w innych miastach, jego prezentacja miała się odbyć w atmosferze propagandy sukcesu. Prezydent Rafał Dutkiewicz i jego świta przybyła na wrocławski Rynek. Miało być uroczyście i wzniośle i przy współudziale ogromnej liczby mieszkańców i mieszkanek. Frekwencja  jednak  nie dopisała – na wrocławskim Rynku tłumów nie było. Gdy tylko prezydent wszedł na scenę, my – grupa kilkunastu aktywistów i aktywistek – rozpoczęliśmy nasz protest, próbując zagłuszyć uroczystości. Zarówno prezydent, jak i prowadząca imprezę radna miejska byli wyraźnie skonfundowani naszym protestem. Ostatecznie impreza zakończyła się bardzo szybko.

Dlaczego protestujemy? Nie zgadzamy się na antyspołeczną politykę, jaką realizuje od ponad dwóch dekad Urząd Miejski. Ponadto EURO2012 stało się w naszym mieście źródłem wielu problemów – miasto jest coraz bardziej zadłużone (koszt budowy samego stadionu po uwzględnieniu spłaty kredytu wyniesie ponad 1 miliard złotych). Koszty budowy stadionu oraz przyjęcie funkcji miasta-gospodarza przerzucane są na nas – obywateli i obywatelki. To my będziemy jeszcze przez kolejne dekady spłacać  te igrzyska. Ten protest był przeciwko milionowym wydatkom z budżetu miasta na organizację Euro 2012 kosztem ograniczania funduszy na ważniejsze dla mieszkańców i mieszkanek cele. Te koszty przerzucane na społeczeństwo to m.in.

– podwyżki cen biletów

– likwidacja kolejnych istotnych dla mieszkańców i mieszkanek linii komunikacji miejskiej

– niesprawiedliwa polityka mieszkaniowa

– zapowiedź likwidacji mieszkań komunalnych

– coraz wyższe opłaty za żłobki i przedszkola

– pogarszające się warunki zatrudnienia

Naszym hasłem przewodnim było: „Nie będziemy mieszkać na stadionie” oraz „Chleba zamiast igrzysk”. Skandowaliśmy również: „Zyski wasze, długi nasze”, „Dutkiewicz, oddawaj nasze 900 mln”, „3 dni świętowania , 14 lat spłacania”.

Akcję współorganizowały: Feministyczna Akcja Krytyczna (FAK), Akcja Lokatorska, ZSP Wrocław.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

One response to “Nie będziemy mieszkać na stadionie! Wrocław

  1. Pingback: PROTEST W RYNKU – PUCHAR UEFA | Feministyczna Akcja Krytyczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s