Stanowisko „Otwartych Klatek” odnośnie poznańskiej demonstracji 10 czerwca

Jako grupa walcząca o prawa zwierząt jesteśmy przekonani, że bez wyzwolenia zwierząt nie nastąpi wyzwolenie ludzi i odwrotnie. Dlatego też sprzeciwiamy się ubezwłasnowolnieniu ludzi pod przykrywką kapitalizmu, które objawia się poprzez antyspołeczną politykę miasta, wysyłającą ludzi do kontenerów pod pretekstem walki z trudnymi lokatorami. Nie zgadzamy się również z kampanią „żebractwo to wybór”, która krzywdzi i utrwala stereotypy osób wykluczonych. Sprzeciwiamy się ignorowaniu protestów kobiet, pracujących w żłobkach za żenująco niskie wynagrodzenia. Jednocześnie uważamy, iż praca reprodukcyjna powinna być uznana za pracę, a nie za powinność, z którą rzekomo kobiety się rodzą i którą muszą wykonywać.

Problem mieszkań w Polsce, który coraz bardziej narasta, nie jest w żaden sposób rozwiązywany. Wręcz przeciwnie – pogłębia się go poprzez masowe eksmisje oraz stopniowe wyrównywanie cen mieszkań komunalnych i cen mieszkań dostępnych na rynku prywatnym. Utrzymanie dwupokojowego mieszkania to obecnie równowartość miesięcznej pensji jednej osoby. Miesiąc pracuje się, żeby mieć gdzie spać, gdzie zjeść, aby móc dnia następnego iść do pracy. Brzmi jak niewolnictwo?

Większość nie zdaje sobie sprawy, że żyje na krawędzi. Praca staje się powoli towarem luksusowym, a jednocześnie jest niezbędna. Wychowuje się nas w systemie, który gloryfikuje przedsiębiorczość, zysk za wszelką cenę czy konkurencję, natomiast nie uczymy się budowania zdrowych relacji, polegających na zaufaniu czy solidarności społecznej i kiedy nas dotyka jakiś problem zostajemy z nim sami. Władza nam nie pomoże. W Polsce zasiłek socjalny przysługuje dopiero, kiedy dochody znajdują się poniżej minimum egzystencji. Innymi słowy otrzymamy pomoc od państwa dopiero po tym jak nie jesteśmy wstanie zaspokoić sobie niezbędnych produktów do przeżycia! Czyli jak zdechniesz dostaniesz na chleb.

Rządzący wiedzą lepiej na co wydać pieniądze. Budujemy śmieszne widowisko w Poznaniu, opierające się na pozorach. Euro jest tylko kolejną zachcianką elit, które nie liczą się z niczym i z nikim. Ważne, aby było z przepychem i przynosiło dochód, a teatrzyk trwał dalej. Wiemy już jednak, że tego dochodu nie będzie. Pozostaną natomiast długi, które my będziemy spłacać.

Aby zachować pozory na Ukrainie morduje się bezdomne psy przed igrzyskami. Jest to przykład jak sytuacja polityczna i ekonomiczna wpływa nie tylko na życie przeciętnego człowieka, ale również na inne gatunki.

Sprawiedliwość społeczna nie może opierać się na wyzwoleniu jednego gatunku kosztem innego.

Zwierzęta jako pierwsze stanowiły formę własności i dziedziczonego kapitału. Jako pierwsze były sprowadzone do roli niewolnika. Jako pierwsze uległy totalnej dominacji, która dała początek

seksualnej podległości kobiet, wykorzystywanych do pracy i trzymanych w celach rozrodczych.

Eksploatacja zwierząt zapewniła również rozwój technologii, które służyły do dehumanizacji czarnoskórych niewolników. Znakowanie, kastrowanie, rozdzielanie od rodzin i sprzedawanie na aukcjach to niektóre z częstych praktyk stosowanych przez białych w celu zwiększenia kapitału.

Masowe mordowanie Żydów w czasie II Wojny Światowej opierało się na pierwszych liniach produkcyjnych i technikach stosowanych w amerykańskich rzeźniach z XIX wieku.

Dzisiejsza sytuacja zwierząt nie uległa zmianie. Ludziom i innym zwierzętom patriarchat nadał pewne role i funkcje, z których nie mogą zrezygnować. Role te są niezbędne do funkcjonowania kapitalizmu, dlatego musimy mówić o prawach człowieka i o prawach innych gatunków. Żądać ich, aby zerwać z utowarowieniem jednostki, aby znieść hierarchię. Zwierzęta nie mogą demonstrować, dlatego 10 czerwca wraz z naszymi prawami będziemy domagać się Ich praw.

Animal Liberation, Human Liberation

Inicjatywa „Otwarte Klatki”

 

Reklamy

One response to “Stanowisko „Otwartych Klatek” odnośnie poznańskiej demonstracji 10 czerwca

  1. Anna Magdziarz

    Sradzie w banie i komunistyczne manifesty!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s