Pracownice żłobków: 10 czerwca wychodzimy na ulicę!

zlobki2Musimy zacząć się organizować i walczyć o to, aby nasze potrzeby były  zaspokojone! – mówią pracownice miejskich żłobków

Jaki jest Wasz stosunek do mistrzostw UEFA EURO 2012?

– Wśród nas są zapalone fanki piłki nożnej, mimo to uważamy, że decyzja o organizowaniu w Polsce mistrzostw była błędem. Naszego kraju po prostu na to nie stać, nie mamy funduszy na cztery stadiony warte łącznie 4,5 mld zł i pozostałe wielomilionowe inwestycje związane z igrzyskami. Co my – przeciętni mieszkańcy – będziemy z tych wydatków mieli? Póki co obdarowano nas ogromnym długiem publicznym, rozkopanymi ulicami, niedokończonymi budowami, nieprzejezdnymi autostradami. W czasie igrzysk miasto będzie sparaliżowane, nikt nie martwi się o to, jak będziemy dojeżdżać do pracy. Uważamy też, że skandaliczne jest przeznaczenie 18 mln zł na strefę kibica. To więcej niż roczny budżet wszystkich publicznych żłobków! Za taką kwotę można by je znacznie rozbudować, zwiększając ilość miejsc dla dzieci.

Od dłuższego czasu walczycie o dofinansowanie miejskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz o podwyżki, wasze pensje nie były  rewaloryzowane od 2009 r. Władze nie godzą się na spełnienie waszych żądań, tłumacząc się kryzysem finansów miasta. Jak się czujecie, kiedy równocześnie na rozrywkę wydaje się setki milionów złotych?

– To absurdalna sytuacja. Droga zabawa jaką jest Euro 2012, będzie trwała przez miesiąc, natomiast jej koszty będziemy spłacać przez kolejne lata. Nasze głodowe pensje, brak miejsc w żłobkach, zamykane szkoły i domy kultury, liczne podwyżki – to cena tego, że kilku panom w garniturach zachciało się zabawy. Nie ukrywajmy, niewiele z nas będzie dane uczestniczyć w tym widowisku, większość będzie w tym czasie pracować na spłatę długów miasta.

Na co wolałybyście przeznaczyć pieniądze wydane na inwestycje związane z igrzyskami?

– Na opiekę, na edukację, na ochronę zdrowia itp. W Poznaniu brakuje dostępu do podstawowych instytucji opiekuńczych takich jak żłobki czy hospicja. W tym mieście nie ma ani jednego stacjonarnego hospicjum dla dzieci! Najczęściej w takiej sytuacji całodobowa opieka nad bardzo chorym dzieckiem staje się obowiązkiem matki, która nie może liczyć na żadną systemową pomoc.

Czy brak dostępu do instytucji opiekuńczych stał się impulsem do zorganizowania protestu 10 czerwca?

– Jesienią zeszłego roku otrzymałyśmy od Prezydenta pismo, że nasze pensje nie wzrosną do 2032 r., ponieważ miasto pogrążone jest w głębokim kryzysie finansowym. Nie zgodzono się także na zwiększenie w budżecie wydatków na żłobki miejskie. Jednocześnie cały czas słyszymy, ile pieniędzy wydaje się na igrzyska. Uznałyśmy, że tak dłużej być nie może, że musimy głośno zaprotestować przeciwko obecnej polityce władz. Nie tylko my się jej sprzeciwiamy, inne grupy społeczne także nie chcą płacić za kryzys, za który odpowiedzialne są władze.

Co chcecie osiągnąć protestując w czasie UEFA EURO 2012?

– Mamy nadzieję, że dzięki demonstracji w dzień pierwszego meczu w Poznaniu będziemy w końcu dostrzeżone. Chcemy, aby nasz głos stał się bardziej słyszalny, a władze w końcu zaczęły się z nami liczyć. Jako mieszkańcy musimy zacząć się organizować i walczyć o to, aby nasze codzienne potrzeby były w pełni zaspokojone. Mamy też nadzieję, że wkrótce prezydent Grobelny zapłaci za zadłużenie miasta, bo obecnie zrzuca ten problem na nas. Włodaże powinny otrzymać wszystkie rachunki za organizacje tegorocznych igrzysk i pokryć je z własnych środków, powinny ponieść konsekwencje swoich decyzji. Ludzie powinni natomiast zbojkotować mistrzostwa, pokazać co naprawdę myślą o finansowaniu z naszych pieniędzy rozrywki dla nielicznych. 10 czerwca wyjdźmy razem na ulice Poznania! Demonstrujmy! Mówmy głośno, że zamiast igrzysk domagamy się chleba!

za: rozbrat.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s