Stanowisko (ua)

Організація Євро 2012 в Польщі повинна була посприяти розвитку польських міст. Влада стверджувала, що у зв’язку з чемпіонатом наступит розвиток малого підприємництва, інфраструктури, туризму і спорту, а також підвищення ролі Польщі на міжнародній арені. Блага, які мали стати результатом проведення чемпіонату, зрівнювали з тими, які слідували за реалізацією повоєнного Плану Маршалла. Всі ці аргументи, повторювані ЗМІ, були потрібні для того, щоб забезпечити змаганням суспільну підтримку і приховати реальні витрати на них.

 Сьогодні ми знаємо, що за чемпіонат заплатять жителі міст. Ті міста, які інвестували в змагання, стоять на межі банкрутства. Заборгованість у зв’язку з витратами на проведення Євро 2012 сягає мільярдів польських злотих. Понесені на нього витрати – близько 96 мільярдів злотих. За суму, на яку був побудований стадіон у Познані, тобто 750 мільйонів злотих, можна було б протягом наступних 10 років утримувати 6000 місць у муніципальних яслах.

Підготовка до Євро 2012 пов’язана з надзвичайними витратами, які не компенсуются іноземними туристами або інвесторами. Економісти Варшавської Школи Економіки, Ягеллогнского університету і Університету в Лодзі порахували, що завдяки чемпіонату весь суммированний приріст ВВП по 2020 рік може скласти 27,9 мільярда здотих. Це не більше ніж 1/3 загальних витрат на проведення заходу – що на рахунок остальних декількох десятків мільярдів?

Грядуща соціальна криза це не виключно результат витрат пов’язаних з Євро. Її причина – це антисоціальна політика, яка ведеться з початку перехідного періоду. Однак підготовка до чемпіонату виявляє лицемірство влади та пріоритети, якими вона керується.

У той час коли на організацію футбольних змагань витрачаються мільярди злотих, по всій Польщі скорочуються витрати на реалізацію базових суспільних потреб. Закриваються дитячі садки, школи і будинки культури, зростає плата за ясла, міський транспорт, житло та комунальні послуги. Поліклініки і лікарні закриваються або приватизуються, скорочуються робочі місця. Не вистачає грошей на боротьбу з безробіттям, яке постійно зростає. Значно збільшилися ціни на продукти харчування, бензин, ліки. Крім того підвищується пенсійний вік, і одночасно зменшуються витрати на реабілітацію людей похилого віку.

Зростаюча вартість життя накладається на житлову кризу. Для задоволення базових потреб населення Польщі, треба було б найближчим часом побудувати близько 1,2 мільйона нових квартир. Ринкові ціни на нерухомість і на її оренду знаходяться на дуже високому рівні. У той же час органи місцевого самоврядування розпродають більше муніципального майна ніж будують, одночасно проводячи масові примусові виселення. На вулицю викидають жінок з дітьми, інвалідів та пенсіонерів, які потім довгі роки чекають виділення соціальних квартир. Трагічне невистачання дешевих квартир і масові виселення це всього лише частина результатів величезних заборгованостей, які маються у окремих міст.

Завдяки Євро 2012 більше всіх заробить УЄФА, яка в рамках договору з польським урядом буде звільнена від всяких податків, у тому числі ПДВ та податку на прибуток, і так само від місцевих податків і мита! У результаті виявляється, що чемпіонат генерує прибуток для еліти, на який ми всі скидаємося.

Ця ситуація великою мірою б’є по жінках. Вони в першу чергу перебувають під загрозою звільнення, низьких зарплат, змушені працювати по договору доручення або підряду, які не гарантують медичне та соціальне страхування. Вони часто приречені на бідні грошові допомоги і тривале безробіття. Крім того, вони часто залежать від діяльності державних опікунських установ або самі в них працюють. Ці установи як перші відчувають результат скорочення фінансування та приватизації. Обмеження доступу до воспитательних і опікунських послуг, житла, зростання цін на електроенергію, продукти харчування, транспорт означає, що жінки змушені більше працювати вдома і поза ним.

Від доступності та якості опіки залежить функціонування всього суспільства. Для держави чи міста, якими управляють як фірмами, опіка це не більше ніж зайві витрати. Але якщо б повсякденний домашній труд разом з опікунською роботою не виконувалися, тоді заводи, лікарні, відомства, магазини і всякі інші установи, державні чи приватні, не могли б працювати. Ця залежність взагалі не береться до уваги під час підготовки міських бюджетів. Погане фінансування опіки призводить до того, що вона знову стає особистим, а не громадським обов’язком. Матері залишаються вдома з дітьми або перекидають їх виховання на бабусь; няні погоджуються працювати за копійки, самотні батьки і ті хто піклуються про хворих або інвалідів можуть розраховувати тільки на себе. Цим чином замість розвитку генеруються убогість і нерівність.

Державна політика і бюджети міст не можуть бути підпорядковані виключно організуванням спортивних змагань. Наші суспільства повинні бути організовані таким чином, щоб в першу чергу задовольнити потреби пов’язані з опікою і освітою. Тільки цим образом ми можемо поліпшити умови життя всіх нас. Тому ми вимагаємо, щоб ці сфери стали політичним пріоритетом, не лише рабським обов’язком жінок.

Наші загальні повсякденні потреби можна реалізувати шляхом зміни політичних пріоритетів. Нам потрібні дешеві квартири, рівний доступ до безкоштовної освіти. Нам потрібні безкоштовні ясла і дитячі сади, догляд за літніми людьми, добре функціонуючі будинки культури, добра і загальнодоступна охорона здоров’я, дешевий і справний міський транспорт. Неоліберальна держава або місто-фірма знищують громадянські права, основи життя і міцної місцевої економіки, щоб направити прибуток до фінансових ринків. На заборгованості міст заробляють нечисленні групи привілейованих і банки, втрачають їх жителі.

Ми хотім повернути те, що у нас забрали, хочемо користуватися впливом на своє життя. Офіційний лозунг Євро 2012 звучить „Разом створюємо майбутнє”. Давайте створювати його разом, але без політичних і бізнес-еліт, які на нас наживаються! Вони нам ні для чого не потрібні! Ми організуємося без них відповідно до власних потреб!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s