Turniej piłkarski Chleba zamiast igrzysk rozegrany

3 czerwca odbył się w Warszawie, na boisku przy ul Raszyńskiej, koedukacyjny turniej piłkarski, promujący akcję Chleba zamiast igrzysk.

W rozgrywkach wzięło udział siedem teamów: WKS Świeżo Malowana Trawa (Warszawska Kooperatywa Spożywcza), Żelbeton (drużyna queerowo-feministycznej Grupy Żelbeton), Wszystko Jedno (drużyna występująca w Etnolidze), Przechodnie (ekipa złożona z osób, które przybyły na turniej bez własnej drużyny), Lesbokomuchy (nazwa wyjaśnia wszystko), MzM (Melanż z Mickiewicza), Whatever  (reprezentacja WLH im. J. Kuronia). Pierwsze miejsce zajęła drużyna Wszystko Jedno. Turniejowi towarzyszyła konferencja prasowa „na chodzonego”, podczas której przedstawicielki komitetu organizacyjnego Chleba zamiast igrzysk (z Warszawy i Poznania) odpowiadały na pytania dziennikarzy. Obsługę aprowizacyjną turnieju zapewnił kolektyw Syrena.

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Z grupy A (Przechodnie, Wszystko Jedno, Lesbokomuchy, Żelbeton) awans do fazy półfinałowej uzyskały: Lesbokomuchy i Wszystko Jedno. Chociaż rywalizacja w tej grupie rozstrzygnęła się już w drugiej kolejce, niezwykle zacięty i widowiskowy przebieg miało starcie drużyn, walczących – w ostatniej kolejce – o trzecie miejsce w tej grupie (niepremiowane awansem do półfinału) pomiędzy Żelbetonem a Przechodniami, zakończone wynikiem 6-2 dla Żelbetonu.

Wyniki spotkań w grupie A:

– Przechodnie – Wszystko Jedno 0-4 (0-2). Bramki: Tymoteusz Kopczewski – 3, Ewa Młynarska – 1.

– Żelbeton – Lesbokomuchy 0-4 (0-1). Bramki: Florian Nowicki – 2, Roman Matela – 2.

– Żelbeton – Wszystko Jedno 0-4 (0-2). Bramki: Krzysztof Wolański – 1, Magdalena Farat – 1, Stefan Głowacki – 1, Tymoteusz Kopczewski – 1.

– Lesbokomuchy – Przechodnie 4-2 (1-0). Bramki dla Lesbokomuchów: Florian Nowicki – 2, Suzi Andreis – 1, Roman Matela – 1. Bramki dla Przechodniów: Patryk „Kaczy” Kaczor (występujący gościnnie) – 2.

– Wszystko Jedno – Lesbokomuchy 5-1 (1-1). Bramki dla Wszystko Jedno: Stefan Głowacki – 3, Krzysztof Wolański – 1, Tymoteusz Kopczewski – 1. Bramka dla Lesbokomuchów – Roman Matela – 1.

– Żelbeton – Przechodnie 6-2 (4-1). Bramki dla Żelbetonu: Łoś – 5, Krzysztof Pacewicz – 1. Bramki dla Przechodniów: Gilczyński – 1, Patryk „Kaczy” Kaczor (występujący gościnnie) – 1.

Tabela grupy A:

1. Wszystko Jedno 9 pkt, br. 13-1

2. Lesbokomuchy 6 pkt, br. 9-7

3. Żelbeton 3 pkt, br. 6-10

4. Przechodnie 0 pkt, br. 4-14

Z grupy B (MZM, Whatever , WKS Świeżo Malowana Trawa) do półfinału awansowały: MZM i Whatever . Lider grupy, MZM, zwyciężył dwa pierwsze spotkania w tej grupie, zapewniając sobie awans z pierwszego miejsca. Silnym punktem Ekipy MZM, dowodzonej przez charyzmatycznego bramkarza, Olka Pawłowskiego, okazał się – śmiertelnie niebezpieczny na połowie rywali – Barnaba „Barni” Chlipalski, jeden z najmłodszych uczestników turnieju. O awansie z miejsca drugiego decydowało trzecie i ostatnie spotkanie w tej grupie, pomiędzy Whatever  i WKS. O wyniku tej rywalizacji (5-0) i awansie Whatever  przesądziły umiejętności strzeleckie Patryka „Kaczego” Kaczora, który pozwolił sobie aż 5-krotnie umieścić piłkę w bramce rywali.

Wyniki spotkań w grupie B:

– MZM – Whatever  5-1. Bramki dla MZM: Barnaba „Barni” Chlipalski – 3, Ślesicki – 2. Bramka dla Whatever : Patryk „Kaczy” Kaczor.

– MZM – WKS 2-0 (1-0). Bramki: Barnaba „Barni” Chlipalski – 2.

– Whatever  – WKS 5-0 (3-0). Bramki: Patryk „Kaczy” Kaczor – 5.

Tabela grupy B.

1. MZM, 6 pkt, br. 7-1

2. Whatever , 3 pkt, br. 6-5

3. WKS, 0 pkt, 0-7

W fazie półfinałowej, zwycięzcy obydwu grup rywalizowali z drużynami, awansującymi z drugich miejsc.

W meczu pomiędzy Lesbokomuchami i MZM, pierwszą bramkę (dla MZM) zdobył Barnaba „Barni” Chlipalski. O dalszym przebiegu spotkania zadecydował żywiołowy doping kibicek Lesbokomuchów. Leniwie grające Lesbokomuchy, uskrzydlone skandowanym przez trybuny hasłem: „Lesbokomuchy, ruchy, ruchy, ruchy!”, ruszyły do natarcia. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Widowiskowa – nagrodzona rzęsistymi oklaskami – bramka Floriana Nowickiego (po mocnym uderzeniu z górnej piłki), doprowadziła do wyrównania. Ale mimo wyraźnej przewagi optycznej, Lesbokomuchy nie były w stanie sforsować – po raz drugi – bramki MZM, strzeżonej skutecznie przez Olka Pawłowskiego. Spotkanie zakończyło się remisem 1-1. O awansie do finału miały zatem zdecydować rzuty karne. Konkurs rzutów karnych zaczął się pomyślnie dla Lesbokomuchów. W pierwszej kolejce, bramkarka Lesbokomuchów, Aneta Feliszek, pewnym strzałem pokonała Olka Pawłowskiego. MZM doprowadził do wyrównania. W drugiej kolejce, strzał Nowickiego wybronił Pawłowski, a MZM ponownie trafił do siatki. Rywalizację zakończył niecelny strzał Mateli. Do finału awansowali Melanżowicze z Mickiewicza.

W drugim meczu półfinałowym, drużyna Wszystko Jedno nie dała szans ekipie Whatever . Trzy bramki głównego strzelca Whatever , „Kaczego” Kaczora, na niewiele się zdały – skoro w tak wybornej dyspozycji strzeleckiej był tego dnia Tymoteusz Kopczewski, który aż 5-krotnie pokonał Annę Blumsztajn. Na listę strzelców, obok śmiertelnie skutecznego Kopczewskiego, wpisali się także Stefan Głowacki, Magdalena Farat i Henryk Klawe (3 trafienia). Drużyna Wszystko Jedno grała w tym spotkaniu bezbłędnie, bezlitośnie wykorzystując najdrobniejsze potknięcia defensywy Whatever . Ku rozpaczy publiczności, skandującej: „Whatever y, strzelać bramkę do cholery!”, Wszystko Jedno już w pierwszej połowie zapewniło sobie bezpieczną przewagę bramkową (5-1 do przerwy). Mimo niekorzystnego wyniku, Whatever  grało do końca, zdobywając w drugiej połowie dwie bramki. Wszystko Jedno nie zasypiało jednakże gruszek w popiele – punktując przeciwnika z tą samą skutecznością, co w pierwszej połowie. Spotkanie zakończyło się rezultatem 10-3 dla drużyny Wszystko Jedno, która zapewniła sobie miejsce w finale.

Wyniki spotkań półfinałowych:

– Lesbokomuchy – MZM 1-1. Bramka dla MZM – Barnaba „Barni” Chlipalski. Bramka dla Lesbokomuchów – Florian Nowicki. Konkurs rzutów karnych rozstrzygnięty na korzyść MZM.

– Wszystko Jedno – Whatever  10-3 (5-1). Bramki dla Wszystko Jedno: Tymoteusz Kopczewski – 5, Henryk Klawe – 3, Magdalena Farat – 1, Stefan Głowacki – 1. Bramki dla Whatever : Patryk „Kaczy” Kaczor – 3.

W finale rywalizowali zwycięzcy spotkań półfinałowych: MZM i Wszystko Jedno. W pierwszej połowie, drużyna Wszystko Jedno uzyskała wyraźną przewagę, udokumentowaną dwoma trafieniami. Prawdziwe emocje zaczęły się jednak w drugiej połowie. Po przerwie, jednego z wycieńczonych zawodników MZM (MZM grało bez zmian) zastąpił Florian Nowicki, którego drużyna (Lesbokomuchy) odpadła w półfinale. Nowicki już w pierwszej akcji drugiej połowy – po perfekcyjnym podaniu od „Barniego” – umieścił piłkę w okienku siatki Michała „Baryły” Skrzypka (który wrócił do piłki nożnej po wieloletniej przerwie spowodowanej kontuzją). Bramka kontaktowa na 1-2 uskrzydliła MZM, ale Wszystko Jedno, przeczekało krótki okres przewagi MZM, i przystąpiło do punktowania rywali. W pewnym momencie, bezbłędny do tej pory taktyk MZM, bramkarz Olek Pawłowski, popełnił błąd, narzucając swojej drużynie ultraofensywny styl gry. Pawłowski osobiście udał się do ataku, pozostawiając bramkę bez opieki – a ściśle rzecz biorąc, pod troskliwą opieką napastników/napastniczek drużyny rywala. Zmiana taktyki przyniosła efekty przeciwne do zamierzonych (choć łatwe do przewidzenia). MZM, po nieudanym eksperymencie, powrócił do wyjściowego ustawienia – nie miało to już jednak wpływu na losy spotkania. Cztery bramki zdobyte przez Wszystko Jedno w drugiej połowie oznaczały – dla wyczerpanych napastników MZM – stratę nie do odrobienia. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6-1 dla Wszystko Jedno.

Finał:

MZM – Wszystko Jedno 1-6 (0-2). Bramka dla MZM: Florian Nowicki (występujący gościnnie) – 1. Bramki dla Wszystko Jedno: Tymoteusz Kopczewski – 1, Krzysztof Wolański – 2, Stefan Głowacki – 1, Magdalena Farat – 2.