Nie zobaczymy już banerów na palmie na Al. Jerozolimskich

7 czerwca w Warszawie, na palmie mieszczącej się na Rondzie de Gaulle’a zostały wywieszone dwa banery sprzeciwiające się organizowaniu Euro 2012 w Polsce. Parę godzin po ich zawieszeniu zostały usunięte przez służby miejskie. Palma należy do autorki, Joanny Rajkowskiej i protest został z nią uzgodniony.

Zdjęcie banerów, z prawnego punktu widzenia nielegalne, jest idealnym przykładem braku dialogu miasta ze społeczeństwem. Władza próbuje pokazać wspaniałą, wyidealizowaną Warszawę i posłusznych, radosnych mieszkańców. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej: decyzje władz spotykają się z oporem mieszkańców gdyż nie odpowiadają na ich potrzeby. W każdym demokratycznym społeczeństwie pokojowe wyrażanie swoich poglądów, prawo do sprzeciwu i demonstrowania są podstawą dialogu. Dzisiejsze zachowanie władz w jaskrawy sposób wskazuje na hipokryzję i lekceważenie tych wartości o których tak głośno mówi się podczas hucznie obchodzonej rocznicy 4 czerwca.

Usuwanie z publicznej przestrzeni miasta banerów o krytycznej wymowie to skandaliczny, bezprawny przykład ignorowania głosu mieszkanek i mieszkańców.

Zob. Oświadczenie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s